Jak przekazała minister edukacji narodowej, każdy uczeń od 2019 roku zje w szkole posiłek, którego koszty ma w części pokrywać państwo. Nie są jednak określone dokładne warunki partycypacji państwa w finansowaniu obiadów dla dzieci. Przewidywane jest ponadto wydłużenie przerw obiadowych w szkołach do 40 minut. W większości szkół obecnie przerwa obiadowa trwa 20 minut.
Anna Zalewska poinformowała również, że rozważane jest wprowadzenie egzaminu dla adeptów pedagogiki, nim zostaną oni dopuszczeni do pracy z dziećmi. Pomysły konsultują obecnie samorządy i związki zawodowe. Model ten funkcjonuje w wielu krajach europejskich, szczególnie tych, gdzie profesja nauczyciela cieszy się wielkim zaufaniem społecznym (np. Niemcy). Na temat jakości i wykształcenia polskich pedagogów powstało wiele krytycznych raportów. W jednym z opracowań Instytutu Badań Edukacyjnych można przeczytać, że przeszło połowa nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy uczą dzieci matematyki uważa, że można dzielić przez zero.
Minister edukacji w rozmowie z Arturem Grabkiem przekazała ponadto, że rozważane jest wydłużenie stażu nauczycielskiego z 9 miesięcy do roku i dziewięciu miesięcy. Obecnie długość stażu nauczycielskiego określa Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela - zwana dalej KN - art. 9d ust. 1. Jest to okres przygotowawczy, w którym nauczyciel zdobywa wiedzę, umiejętności i doświadczenie, niezbędne do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego. Staż rozpoczyna się automatycznie z początkiem roku szkolnego, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.