Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk zamieścił na Facebooku pismo od nadinsp. Jarosława Szymczyka. Komendant Główny Policji przekazał posłowi zestawienie zawierające informacje dotyczące liczby funkcjonariuszy policji, którzy zabezpieczali poszczególne miesięcznice od początku 2015 roku wraz z szacunkowymi kosztami, jakie zostały przy tej okazji poniesione.
Zgromadzenia, o których mowa, odbywają się co miesiąc 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na pamiątkę katastrofy smoleńskiej. Zwyczajowo uczestniczy w nich Jarosław Kaczyński oraz inni politycy PiS. Podczas miesięcznic dochodziło też do kontrmanifestacji organizowanych przez stowarzyszenie Obywatele RP, którego członkowie niejednokrotnie usiłowali zakłócić przebieg uroczystości.
W odpowiedzi na pytanie posła Cezarego Tomczyka donośnie kosztów ponoszonych przez Policję w związku z miesięcznicami, nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślił,że „działania zabezpieczające obejmują również inne wydarzenia organizowane w tym samym czasie na terenie Warszawy, w związku z czym nie ma możliwości wyodrębnienia poniesionych kosztów i liczby funkcjonariuszy Policji donoszących się tylko do obchodów miesięcznic smoleńskich”.
Z zestawienia opublikowanego przez Cezarego Tomczyka wynika, że największe koszty ponoszone są w kwietniu, kiedy to przypada rocznica katastrofy. W 2015 roku do zapewnienia uczestnikom obchodów bezpieczeństwa oddelegowano 985 funkcjonariuszy, co wiązało się z wydatkiem ponad 208 tys. złotych, w 2016 roku było to 1853 policjantów, a koszty wzrosły do ponad 394 tys. złotych.
Łącznie w 2015 roku miesięcznice zabezpieczało 3 700 policjantów, a koszt oszacowano na 622 754 zł. W ciągu następnego roku zaangażowano 5 110 policjantów, co wygenerowało koszty rzędu ponad 952 tys. złotych. Ciekawie wygląda zestawienie za pierwsze trzy miesiące 2017 roku, które sugeruje, że może on być rekordowy pod względem kosztów. Od stycznia do marca miesięcznic strzegło bowiem 2 588 policjantów, a koszt zabezpieczenia demonstracji wyniósł już niemal pół miliona złotych. Łącznie koszty 27 miesięcznic ujętych w zestawieniu oszacowano na 2 071 949 złotych, co daje średnio niemal 77 tys. złotych miesięcznie.