Andrzej Duda podpisał m.in. zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych praz w prawie dotyczącym organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych. Jedna z ustaw podpisanych przez prezydenta to nowelizacja ustawy o konfiskacie rozszerzonej.
Sprawca będzie musiał wykazać legalność nabytego majątku
Nowelizacja dokonuje zmiany dotyczącej przepadku rozszerzonego (konfiskata rozszerzona) poprzez rozszerzenie katalogu przestępstw, wobec których przepadek taki może zostać orzeczony. Chodzi o przestępstwa zagrożone karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności. Wprowadza również okres 5 lat przed popełnieniem przestępstwa, jako granicę kontroli legalności pochodzenia mienia sprawcy. Oznacza to, że w przypadku skazania za poważne przestępstwo sprawca będzie musiał wykazać legalność majątku nabytego w ostatnich 5 latach.
Celem zawartych w ustawie rozwiązań jest wzmocnienie narzędzi prawnych, które służą pozbawianiu korzyści materialnych sprawców najpoważniejszych przestępstw, popełnianych zwłaszcza w zorganizowanych grupach przestępczych. Korzyści te często stanowią bazę ekonomiczną dla dalszej aktywności kryminalnej. Dlatego skuteczne stosowanie przepadku mienia pochodzącego z przestępstw może być w walce z przestępczością zorganizowaną narzędziem lepszym nawet niż długoletnia kara pozbawienia wolności.
Prezesi sądów uwolnieni od obowiązków administracyjnych
Z kolei prawo o ustroju sądów powszechnych, która ma na celu uporządkowanie systemu pracy dyrektorów sądów i zwiększenie sprawności w zarządzaniu kadrami i finansami sądów. Zmiana ma odciążyć prezesów sądów od obowiązków administrowania sądami. Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta RP nowelizacją, Minister Sprawiedliwości będzie uprawniony do powoływania i odwoływania dyrektorów sądów oraz ich zastępców. Obowiązywać mają przy tym zasady określone dla stosunków pracy na podstawie powołania, zawarte w Kodeksie pracy. Po jednoznacznym rozdzieleniu funkcji administracyjnych od czynności orzeczniczych, prezesi sądów będą mieli więcej czasu na wykonywanie swoich obowiązków związanych z nadzorem nad działalnością sądów w zakresie orzekania.
Zmiany dla pacjentów
Prezydent podpisał również ustawę dotyczącą praw pacjenta oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Zgodnie z nowym prawem, zmiany obejmą cztery obszary: uprawnienia RPP, prawa pacjenta w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej oraz ochrony zawartych w niej danych osobowych i informacji o stanie zdrowia, a także funkcjonowania wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Nowelizacja prawa zakłada wprowadzenie ustawowego prawa do leczenia bólu dla wszystkich pacjentów, a nie jak do tej pory jedynie pacjentów w stanie terminalnym. Ponadto, pacjent może oczekiwać udzielenia informacji o stanie zdrowia nie tylko od lekarza.