Według RMF FM to właśnie ta decyzja ma być uzasadnieniem skargi. Wniosek o unieważnienie umowy złożony ma zostać w przyszłym tygodniu. Radio podaje, że ma go złożyć jedna z firm, która brała udział w przetargu zanim Ministerstwo Obrony Narodowej zrezygnowało z tej drogi zakupu i zdecydowało się na zakup z wolnej ręki.
3 kwietnia Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że Ministerstwo Obrony Narodowej naruszyło przepisy, gdy zdecydowała się na zakup tzw. średnich samolotów dla VIP-ów. Mimo, że Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła naruszenie przepisów przez resort obrony, to podpisana w piątek 31 marca umowa na dostarczenie 3 maszyn może zostać zrealizowana w związku z ważnym interesem społecznym, który realizuje. Orzeczenie KIO to efekt skargi złożonej przez trzech oferentów samolotów średniego zasięgu na zakup maszyn przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Równocześnie decyzja otwiera drogę do ubiegania się o odszkodowania od firm, które zostały wykluczone przez resort.
Decyzja MON
Inspektorat Uzbrojenia MON i amerykański Boeing podpisały 31 marca bieżącego roku wartą około 523 mln dolarów (2 mld zł) netto umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości. Kontrakt dotyczy dwóch nowych Boeingów 737 i jednego używanego. Pierwszy samolot zostanie dostarczony do 15 listopada 2017 roku, kolejne w 2020 roku. Odbiorcą samolotów będzie 1. Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Zasięg samolotu umożliwia przeloty transatlantyckie. W konfiguracji HEAD na pokład zabiera ok. 70 pasażerów, a w wersji pasażerskiej – ok. 130.
Czytaj też:
MON: Boeing dostarczy samoloty dla VIP-ów. Podpisano miliardowy kontrakt