Podczas ósmej edycji nagrody POLONICUS, przyznawanej przez europejską Polonię, Lech Wałęsa został wyróżniony „za całokształt swoich dokonań na rzecz wolności i demokracji w Polsce i Europie”. Odbierając w Akwizgranie prestiżową nagrodę, zwrócił się ze szczególnym apelem do gospodarzy imprezy. – Niemcy są największą potęgą w Europie i chciałbym, żeby Polska też nią była – stwierdził. – Niemcy powinny skończyć z kompleksami i przejąć odpowiedzialność za Europę – dodawał. – Jeśli chcecie zbudować mądrą Europę to musicie ją osadzić na wartościach i jeśli Polska, Węgry czy ktokolwiek inny rozbije Unię, to wy, jako wiodąca siła, musicie mieć przygotowane w kieszeni rozwiązanie. I pięć minut po rozpadzie Unii zakładacie nową – radził były prezydent Polski.
W dalszej części swojego wystąpienia Lech Wałęsa namawiał zgromadzonych do debaty na temat zasad, którymi kierują się Europejczycy, dostosowanie ich do współczesnych warunków i „przedyskutowania poprawek w demokracji”. Zwracał także uwagę na kwestie ekonomiczne i konieczność bardziej sprawiedliwego rozdzielania wypracowanych przez gospodarkę zasobów. Wałęsa zaznaczał, że kwestie bycia Polakiem czy Niemcem są drugorzędne w stosunku do konieczności rozwijania Europy jako całości. – Pamiętajmy, jeśli będzie nam się chciało chcieć piękną zjednoczoną Europę, to będziemy ją mieć – podsumował swój wywód.
Pozostałe wyróżnienia
Nagrodę POLONICUSA w kategorii dialogu polsko-niemieckiego otrzymał były przewodniczący grupy parlamentarnej NRW-Polska w parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii Werner Jostmeier, za wieloletnie angażowanie się w sprawy polsko-niemieckie. W kategorii działalności polonijnej doceniona została Aldona Głowacka-Silberner za wieloletnią pracę społeczną, krzewienie kultury i języka polskiego oraz propagowanie tańca narodowego w Hanowerze w Dolnej Saksonii. Statuetkę POLONICUSA 2017 w kategorii kultury otrzymała laureatka Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym Berlinale 2017 - reżyserka Agnieszka Holland.