– To upowszechnianie fałszywych informacji – mówił Antoni Macierewicz w poniedziałek, pytany o to, dlaczego Wacław Berczyński miał dostęp do dokumentów dotyczących przetargu na caracale. Jednak już we wtorek wiceminister Bartosz Kownacki mówił, że dostępy takie były możliwe, gdyż była to „dokumentacja archiwalna”.
Dziennikarze „Faktów” TVN wystosowali do MON pytanie, czy Wacław Berczyński towarzyszył szefowi MON w Paryżu w lutym 2016 roku. Toczyły się tam rozmowy o caracalach z francuskim ministrem obrony Jean-Yves'em Dranem. „Potwierdzamy, że dr Wacław Berczyński towarzyszył ministrowi Antoniemu Macierewiczowi podczas wizyty w lutym 2016 roku” - odpowiedział resort. Wcześniej podobne informacje przekazała „Gazeta Wyborcza”, powołując się na swoje ustalenia.
Afera dotycząca przetargu na Caracale miała swój początek, kiedy Wacław Berczyński w jednym z wywiadów dla „Dziennika Gazety Prawnej” chwalił się, że to on „wykończył” kontrakt na zakup caracali. Po publikacji wywiadu, Berczyński zrezygnował ze stanowiska szefa w podkomisji smoleńskiej oraz z rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi. Opuścił też Polskę.
Czytaj też:
Były szef MON: Wygląda na to, że Berczyński uciekł z Polski i już się tu nie pojawi
8 maja posłowie PO dali polskiej prokuraturze 48 godzin na wszczęcie z urzędu sprawy przeciwko Antoniemu Macierewiczowi. W odpowiedzi Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że złoży zawiadomienie o fałszywych zarzutach PO w sprawie przetargu na śmigłowce.
Czytaj też:
MON reaguje na działania posłów Platformy. Jeśli podtrzymają zarzuty, resort zawiadomi prokuraturę