„Kancelaria Prezydenta RP uprzejmie wyjaśnia, że zorganizowanie zapowiedzianego wstępnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego w dniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest jednym z rozpatrywanych wariantów. Nie jest to rozwiązanie wykluczone prawnie, jeśli jednak analiza takiego rozwiązania wykaże, że nie jest to korzystne, ani ze względów organizacyjnych, ani z uwagi na ponoszone w związku z tym koszty, wzięte pod uwagę zostaną inne rozwiązania” – brzmi oświadczenie opublikowane na stronie Kancelarii Prezydenta.
Jak zwiększyć frekwencję
O pomyśle, by referendum konstytucyjne zorganizować w dniu wyborów samorządowych, mówił 8 maja na antenie Polskiego Radia zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak wyjaśnił, rozwiązanie takie zwiększyłoby prawdopodobieństwo, że frekwencja przekroczy 50 proc.
Czytaj też:
Referendum konstytucyjne w formie małej książeczki? „Może to będzie dekalog konstytucyjny”
Pomysł referendum
Przypomnijmy, ze prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja powiedział, że chce, by w 2018 roku w Polsce odbyło się referendum konstytucyjne w sprawie, które będzie poprzedzone poważną debatą o kształcie ustawy zasadniczej. – Czas na ważną debatę konstytucyjną, co dziś chcę powiedzieć, jako prezydent. Czas na debatę z udziałem polskiego narodu. Nie tylko elit i polityków. W moim przekonaniu jako prezydenta, Polacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja, która od 20 lat funkcjonuje w Polsce, funkcjonuje dobrze, czy też Polacy zasługują na nową konstytucję. Czas rozpocząć tę debatę w 20. rocznicę uchwalenia konstytucji i przed obchodami 100-lecia niepodległości – mówił prezydent.