Jak informuje Prokuratura Krajowa, Nabil Ahmed Sadek zgodził się objąć specjalnym nadzorem postępowanie w sprawie śmierci Magdaleny Żuk, po prawie 40-minutowej telefonicznej rozmowie z Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro, która odbyła się 10 maja po południu.
Prokurator Generalny Egiptu zadeklarował gotowość do pełnej współpracy z polską prokuraturą, w tym także w kwestii przesłuchania w Egipcie świadków. Zapewnił również, że strona polska będzie na bieżąco informowana o przebiegu śledztwa prowadzonego przez egipskich prokuratorów.
Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi postępowanie dotyczące śmierci Magdaleny Ż, do której doszło w dniu 30 kwietnia 2017r. w Hurghadzie, na terenie Arabskiej Republiki Egiptu.
Śmierć Magdaleny Żuk
Magdalena Żuk do kurortu Marsa Alem przyleciała 25 kwietnia. Od początku kobieta zachowywała się nieswojo, o czym powiadomiono jej rodzinę, która przy współpracy biura podróży podjęła działania zmierzające do sprowadzenia 27-latki do Polski. Po przybyciu na lotnisko Polka miała się jednak zacząć agresywnie zachowywać, przez co lekarz lotniskowy odmówił zgody na przelot. Po próbach znalezienia dla kobiety zastępczego hotelu, trafiła ona do szpitala. TVP dotarła do nagrań z monitoringu szpitala, w którym przebywała kobieta. Widać na nich, jak 27-latka szarpie się z członkami personelu, wyrywa się im, aż w końcu zostaje obezwładniona.
Czytaj też:
Śmierć Magdaleny Żuk w Egipcie. Pojawiło się wstrząsające nagranie ze szpitalaCzytaj też:
Śmierć Magdaleny Żuk. Ujawniono wstrząsający raport medyczny
Zbigniew Ziobro wskazał 10 maja na specjalnej konferencji prasowej, że są dwa powody zaangażowania Prokuratury Generalnej i ministra w tę sprawę. – Po pierwsze, istnieją podejrzenia – to jedna z wersji śledczych – że mogliśmy mieć do czynienia z szerszym procederem związanym z handlem ludźmi i działalności związanej ze zorganizowaną przestępczością, która dotyczyłaby nie tylko pani Magdaleny. Ta sprawa ma też ścisły związek z wyjaśnieniem kwestii bezpieczeństwa polskich turystów za granicą – tłumaczył Ziobro. Minister podkreślił, że rozwiązanie sprawy śmierci 27-latki jest niezbędne dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa Polaków za granicą. Ziobro zaznaczył, że konieczne będzie także wyjaśnienie pojawiających się w mediach społecznościowych informacji o możliwości handlu kobietami, zorganizowanej przestępczości, w której w grę wchodzi także wykorzystywanie seksualne czy odurzanie. Prokurator Święczkowski zaznaczył, że sprawa śmierci Magdaleny Żuk nie jest jedyną, w której wyjaśnianie zaangażowani są polscy śledczy. Wymienił tu m.in. przypadki, gdy Polacy zostali poszkodowani w zamachach za granicą.
Czytaj też:
Odbyła się sekcja zwłok Magdaleny Żuk. Prokuratura poinformowała o szczegółach sprawy