Jak przypomniał Zbigniew Ziobro, w Polsce sprawę śmierci Polki wyjaśnia zespół śledczy powołany przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Minister sprawiedliwości poinformował, że odbył w tej sprawie rozmowę z prokuratorem generalnym Egiptu, Nabilem Ahmedem Sadekiem. – Spowodowaliśmy, że na miejscu, w Egipcie, znalazł się zaraz polski prokurator oraz medyk sądowy, którzy uczestniczyli w sekcji zwłok – mówił.
Minister pytany był o to, czy będzie konieczność przeprowadzenia ponownej sekcji zwłok Magdaleny Żuk w Polsce. Ziobro podkreślił, że wymaga tego polskie prawo. – To a propos Smoleńska, gdzie nie tylko nie zagwarantowano obecności polskiego prokuratora – poza sekcją prezydenta – nie mówiąc o medykach sądowych, choć zginęli tam najważniejsi przedstawiciele polskiego państwa, ale też nie przeprowadzono później sekcji na terenie kraju – tłumaczył.
Ziobro podkreślał także, że niektóre czynności da się dokładnie przeprowadzić jedynie krótko po śmierci, stąd podejmowane kroki. – Dla profesjonalizmu zagwarantowaliśmy więc nasz udział i dobrą współpracę z prokuraturą egipską – dodał.
Współpraca z Egiptem
10 maja podczas briefingu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił o podejrzeniach śledczych w związku ze śmiercią Magdaleny Żuk w Egipcie. Podkreślił, że zaraz po uzyskaniu informacji o tragedii polska prokuratura rozpoczęła intensywne czynności. Do Egiptu udał się prokurator i biegły medyk sadowy. Wskazał, że siłą rzeczy na terenie Egiptu odbywa się znaczna cześć czynności procesowych, przez co niezbędny jest kontakt z egipskimi śledczymi dla profesjonalnego przeprowadzenia śledztwa.
Ziobro wskazał, że są dwa powody zaangażowania Prokuratury Generalnej i ministra w tę sprawę. – Po pierwsze, istnieją podejrzenia – to jedna z wersji śledczych – że mogliśmy mieć do czynienia z szerszym procederem związanym z handlem ludźmi i działalności związanej ze zorganizowaną przestępczością, która dotyczyłaby nie tylko pani Magdaleny. Ta sprawa ma też ścisły związek z wyjaśnieniem kwestii bezpieczeństwa polskich turystów za granicą – tłumaczył Ziobro. Minister podkreślił, że rozwiązanie sprawy śmierci 27-latki jest niezbędne dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa Polaków za granicą. Ziobro zaznaczył, że konieczne będzie także wyjaśnienie pojawiających się w mediach społecznościowych informacji o możliwości handlu kobietami, zorganizowanej przestępczości, w której w grę wchodzi także wykorzystywanie seksualne czy odurzanie.
Czytaj też:
Odbyła się sekcja zwłok Magdaleny Żuk. Prokuratura poinformowała o szczegółach sprawy