Wśród podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw znalazła się nowelizacja prawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie stosowania regulacji dotyczących wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej, co ma skutkować zwiększeniem liczby zaświadczeń wystawianych w tej formie.
Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, zaświadczenia lekarskie mogą być wprawdzie wystawiane w formie dokumentu elektronicznego, ale dokument taki musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Ocena stosowania powyższych regulacji wykazała, iż w praktyce wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej jest bardzo ograniczone.
Nowy sposób uwierzytelniania będzie dotyczył:
- elektronicznych zaświadczeń lekarskich;
- oświadczeń wystawiających zaświadczenia lekarskie o zobowiązaniu do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów przedkładanej ustawy i przepisów o ochronie danych osobowych w formie dokumentu elektronicznego;
- zaświadczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, w formie dokumentu elektronicznego;
- wniosku w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku w formie dokumentu elektronicznego.
Nowe przepisy pozwolą na wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego ZUS. Nowe regulacje będą obowiązywć od 1 grudnia 2017 roku z uwagi na konieczność dostosowania systemu.