Większość rządząca przegrała głosowanie nad wnioskiem o skierowanie do prac w sejmowej Komisji rolnictwa nowelizacji ustawy o prawie wodnym. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli, by projekt procedowany był w komisji, ale od razu trafił do II czytania.
9 posłów PiS zagłosowało wbrew partii
Za wnioskiem o skierowanie ustawy do komisji zagłosowali wszyscy obecni na Sali sejmowej politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, członkowie kół poselskich Unia Europejskich Demokratów, Republikanie, Wolni i Sprawiedliwi oraz posłowie niezrzeszeni. Do posłów dołączyło 31 z 32 głosujących członków klubu Kukiz’15, a także 9 parlamentarzystów Prawa I Sprawiedliwości, m.in. Ryszard Bartosik, Jan Duda (stryj prezydenta – red.), Beata Mateusiak-Pielucha, czy Robert Telus. Choć wniosek o prace w komisji uzasadniał poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko to jeden jego klubowy kolega – Jacek Wilk – zagłosował przeciw.
Wcześniej rządzący odrzucili wniosek opozycji o odrzucenie ustawy w I czytaniu.Marek Kuchciński zdecydował na podstawie regulaminu, że komisja sprawozdanie ma przedstawić do 4 lipca bieżącego roku.
Poprzednie porażki PiS
W obecnej kadencji Sejmu Prawo i Sprawiedliwość niemal nie przegrywa głosowań podczas posiedzeń plenarnych. Nie udało się do tego doprowadzić nawet w sytuacji, gdy opozycja próbowała zablokować zebranie kworum poprzez wyciąganie swoich kart do głosowania.
Czytaj też:
Zwiercan tłumaczy: Wiedziałam jaka jest wola Morawieckiego
Najsłynniejszym przypadkiem był ten, w którym 30 posłów PiS wbrew dyscyplinie partyjnej poparło wniosek PSL.
Czytaj też:
30 posłów PiS przeciw odrzuceniu projektu PSL. „Wyrazy uznania, że złamaliście dyscyplinę”
Do porażki PiS doszło również 16 grudnia jeszcze przed przeniesieniem obrad do Sali Kolumnowej, gdy blokująca mównicę opozycja spowodowała, że w głosowaniu nie wzięło udziału kworum.