Komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa ma zajmować się przypadkami tzw. „dzikiej reprywatyzacji”. Na chwilę obecną oprócz przewodniczącego Patryka Jakiego w komisji znaleźli się:
- rzecznik resortu sprawiedliwości Sebatian Kaleta
- poseł PiS i były burmistrz Pragi Północ Paweł Lisiecki
- poseł PiS Jan Mosiński, poseł PSL Bartłomiej Opaliński
- poseł PO Robert Kropiwnicki
-
poseł Kukiz'15 Adam Zieliński
- komornik Łukasz Kondratko.
Ponieważ negatywnie zaopiniowany przez sejmową komisję ustawodawczą został poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz, ostatni członek komisji zostanie wybrany za dwa tygodnie. Podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro poinformował o wyłonieniu członków Rady Społecznej, która będzie działać przy komisji. – W skład Rady Społecznej wchodzą przedstawiciele organizacji społecznych, którzy na przestrzeni ostatnich lat odgrywali bardzo ważną rolę w procesie domagania się elementarnej przyzwoitości w przestrzeganiu prawa przez władze Warszawy, przez poszczególne instytucje państwa polskiego, które w tej sprawie mają wiele zaniechań na sumieniu -– powiedział minister Zbigniew Ziobro.
Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Patryk Jaki podkreślił, że Rada Społeczna będzie brała udział we wszystkich rozprawach, będzie też miała uprawnienia do opiniowania projektów każdej decyzji Komisji Weryfikacyjnej. Zaznaczył, że swoich przedstawicieli w radzie mają wszystkie największe warszawskie organizacje, które walczyły z reprywatyzacją. – Osoby nominowane w skład Rady Społecznej przez wiele lat nie były słuchane. Mówili o nieprawidłowościach, ale nikt nie chciał ich słuchać. Dzisiaj państwo nie tylko pokazuje, że mogą być stroną - jak do tej pory nie byli - ale również państwo upodmiotawia te organizacje, które zasłużyły się w walce z dziką reprywatyzacją – podkreślił wiceminister.
W skład Rady Społecznej wejdą:
- Anna Amsterdamska ze Stowarzyszenia Właścieli Lokali
- Ewa Andruszkiewicz oraz Katarzyna Matuszewska z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów
- Iwona Łukasik z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej
- Marek Jasiński oraz Weronika Kubas z Komitetu Obrony Lokatorów
- Oskar Hejka z Warszawiaka Na Swoim
-
Robert Andrzejewski ze Stowarzyszenia Mieszkańców Kamienicy Hoża 27a
-
Jan Popławski z Miasto Jest Nasze