Określenia „polskie obozy” oraz „polskie getta” znajdują się w podręcznikach firmy Ernst Klett Verlag od 2009 roku. Podręczniki przeznaczone są dla uczniów 11. oraz 12. klasy głównie z Bawarii. Autor książki przekonuje, że w 1938 roku doszło do deportacji niemieckich żydów do „polskich obozów”.
Po interwencji rodzica jednego z uczniów, wydawnictwo przeprosiło oraz zapowiedziało, że w nowych edycjach sformułowanie się nie znajdzie. W związku z publikacją Ernst Klett Verlag, polskie władze postanowiły przeprowadzić przegląd 70 najpopularniejszych podręczników.
Kłamliwe określenie "polskie obozy śmierci" od kilkudziesięciu lat regularnie pojawia się w zachodniej prasie na co reagują placówki dyplomatyczne naszego kraju. W minionych latach do walki z ta plagą włączyły się także organizacje pozarządowe oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ponadto, Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza uznać stosowanie takiego określenia za przestępstwo. W międzyczasie internauci przeprowadzili akcję #GermanDeathCamps, która miała gigantyczny zasięg w siecie.