Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podczas konferencji prasowej odniósł się do uchwały Sądu Najwyższego, który orzekł, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych. SN zajmował się pytaniem złożonym w sprawie ułaskawienia obecnego ministra ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego (a w przeszłości m.in. szefa CBA) oraz innych byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Prezydencki minister podkreślał, że prawo łaski jest prerogatywą prezydenta, zgodnie z artykułem 139. konstytucji. Dlatego też, jak stwierdził, uchwała, którą podjął SN „nie ma należytej podstawy prawnej”. – Prawo łaski jest prerogatywą prezydenta, ta prerogatywa nie podlega żadnej kontroli. Sąd Najwyższy nie może ingerować w sferę prerogatyw prezydenta – mówił Mucha.
Wiceszef KPRP zaznaczył również, że jest wiele opinii (m.in. Prokuratora Generalnego), w których oceniono, że ułaskawienie Kamińskiego i innych osób było zgodne z prawem, a ta sprawa „nie budziła żadnych wątpliwości”.
Głos po uchwale SN zabrał także minister Mariusz Kamiński. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zamieścił na Twitterze oświadczenie Mariusza Kamińskiego, z którego wynika, że „w opinii polityka PiS w świetle obowiązujących przepisów prawa, żaden Sąd, w tym Sąd Najwyższy nie ma uprawnień do oceny konstytucyjnych prerogatyw prezydenta”. Według Kamińskiego Sąd Najwyższy wydając takie rozstrzygnięcie sam stawia się ponad prawem.
Czytaj też:
Sąd Najwyższy: Prezydent Duda nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego