Gdzie obowiązuje polskie ubezpieczenie samochodu?
Terytorialny zakres obowiązkowego w Polsce ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) obejmuje również w państwach, które przystąpiły do Porozumienia Wielostronnego, czyli kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Andorę, Chorwację, Serbię i Szwajcarię. Oznacza to, że wykupiony w Polsce dokument potwierdzający ubezpieczenie samochodu jest wystarczający w większości państw europejskich. Są jednak wyjątki - należą do nich na przykład kraje bałkańskie, które w ostatnich latach stały się popularnym kierunkiem podróży. Aby móc skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, wykupionej w Polsce, w takich krajach jak: Czarnogóra, Albania lub Bośnia i Hercegowina konieczne jest zgłoszenie się do ubezpieczyciela po Zieloną Kartę. Taki dokument rozszerza terytorialny zakres działania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, dzięki czemu nie będziesz musiał ubezpieczać samochodu od nowa.
Ubezpieczenie samochodu a wypadek za granicą
Stłuczka poza granicami kraju wiąże się z większą ilością komplikacji, jakie mogą Cię spotkać w trakcie załatwiania formalności ubezpieczeniowych. Jednym z takich utrudnień może się okazać nieznajomość języka obcego, w którym będzie trzeba dokonać formalności. Aby zaoszczędzić sobie stresów w takiej sytuacji, warto zaopatrzyć się w druk polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Możesz go pobrać ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Taki dokument pozwoli Ci pamiętać o wszystkich potrzebnych danych, które będą później przydatne przy likwidacji szkody z polisy OC sprawcy.
Pamiętaj!
Pod żadnym pozorem nie podpisuj dokumentów w języku, którego nie rozumiesz. W przypadku kolizji za granicą zawsze wzywaj policję, która dopilnuje, aby wszystkie formalności związane z ubezpieczeniem auta zostały wypełnione poprawnie.
Ubezpieczenie samochodu a kradzież auta
Wyjeżdżając poza granicę Polski, warto zadbać o ubezpieczenie autocasco (AC). Taka polisa pozwoli nie tylko na naprawę uszkodzonego pojazdu, ale również okaże się pomocna w otrzymaniu rekompensaty po stracie auta poza granicami kraju. Ubezpieczenie AC działa na terenie prawie całej Europy. Wyjątkami mogą być kradzieże dokonane na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii - zdarza się, że ubezpieczyciele nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za kradzieże dokonane w tych krajach.
Ubezpieczenie samochodu a naprawa za granicą
W obcym kraju znacznie trudniej będzie Ci zorganizować pomoc na drodze. Niezbędne może się okazać ubezpieczenie assistance. W ramach tego ubezpieczenia będziesz mógł skorzystać m.in. z: pomocy mechanika, auta zastępczego, holowania pojazdu, dowozu paliwa czy awaryjnego noclegu.
Ubezpieczenie samochodu - minimalizowanie ryzyka przed wyjazdem
Jeszcze na etapie planowania wakacyjnej trasy można w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Przede wszystkim należy zadbać o dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności, które mogą przydać się na drodze.
Pamiętaj o wyrobieniu w NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia (EKUZ), która będzie Cię upoważniać do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Pamiętaj, że karta EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Sprawdź też wymogi dotyczące wyposażenia awaryjnego w samochodzie, które mogą znacznie różnić się za granicą, a także zapoznaj się z przepisami ruchu drogowego, jakie obowiązują w kraju, do którego się wybierasz.