Reporterka TVP Info relacjonowała, że ruch graniczny na podkarpackich przejściach m.in. w Medyce, Krościence i Budomierzu, jest spory. Miedzy północą a 7 przejścia przekroczyło 3,5 tys. osób. To o tysiąc więcej, niż tydzień temu o tej samej porze - wynika ze statystyk SG.
Straż Graniczna podkreśla, że zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen. Obywatele Ukrainy, aby przekroczyć granicę w ruchu bezwizowym, muszą nie tylko posiadać ważny paszport biometryczny, ale również uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, posiadać wymagane środki finansowe oraz nie mogą widnieć w bazach danych jako osoby, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu, i stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.
Do UE bez wiz
Od 11 czerwca Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą udać się do Unii na 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu na wakacje, w interesach lub w innym celu, wiza nie uprawnia ich jednak do podjęcia pracy. Unijna decyzja o zwolnieniu Ukraińców z obowiązku wizowego dotyczy wszystkich krajów UE, z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii. Poza UE będzie też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.