Internauci zwracają się z prośbą o „ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji”. „Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim” – czytamy dalej. Organizatorzy przekonują, że Tadeusz Rydzyk „bierze aktywny udział w polskiej polityce”, a „politycy wspierają finansowo jego inwestycje, które na ogół nie mają nic wspólnego z religią”, on z kolei „popiera ich w swoim radiu i telewizji”.
„Czy taka obłuda jest w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi?”
„Pomimo złożonych ślubów ubóstwa znalazł się wśród pierwszej setki najbogatszych Polaków. Czy taka obłuda jest w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi? Maksyma Radia Maryja, które kontroluje Tadeusz Rydzyk, brzmi „Katolicki głos w Twoim domu”. Jest to głos: agresywny, antyimigrancki, nacjonalistyczny oraz często pełen nienawiści. Tadeusz Rydzyk dzieli Polaków na lepszych i gorszych. Nam, podpisanym pod tą petycją, nie wydaje się to zgodne z ideami chrześcijańskimi ani zasadami humanizmu i zwykłej przyzwoitości” – piszą organizatorzy akcji.
Jak piszą dalej, księża w Polsce „sprawiają wrażenie, jakby strach przed jego potęgą medialną i polityczną był silniejszy niż przywiązanie do zasad elementarnej przyzwoitości”. „Mamy nadzieję, że głowa Kościoła Katolickiego, tak jak my, brzydzi się: obłudą, rasizmem, sianiem niezgody i traktowaniem religii jak biznesu” – dodają na koniec.
Pod petycją podpisało się już ponad 24 tysiące osób.
Odpowiedź „Naszego Dziennika”
„Nasz Dziennik” w poniedziałkowym wydaniu odpowiedział na petycję stwierdzając, że „antykatolickie środowiska próbują zdyskredytować dyrektora Radia Maryja w oczach Papieża Franciszka”. W artykule zatytułowanym „Anonimowe żądło” autorzy podkreślają, że „petycja jest w zasadzie kopią wielu oszczerczych, propagandowych sformułowań, które od lat są powtarzane w mediach wobec dyrektora Radia Maryja przez antykościelne, lewackie środowiska”.