Na rondzie Dmowskiego w centrum Warszawy, jak co roku, zgromadziły się tłumy ludzi z biało-czerwonymi flagami, pojawiły się też biało-czerwone race. Oprócz tego mieszkańcy stolicy zbierali się w innych miejscach, m.in. przy Zamku Królewskim, gdzie uformowali znak Polski Walczącej. Skandowano „cześć i chwała bohaterom”.
O godz. 17 na minutę uruchomiono syreny w całym mieście, a mieszkańcy stolicy oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego zatrzymując się na ulicach. Zatrzymywały się także samochody, a kierowcy trąbili klaksonami. Pamięć o powstańcach uczcili także motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów, którzy zatrzymali pojazdy i uruchomili sygnały dźwiękowe.
Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Od pierwszych dni sierpnia ciężkie walki objęły zachodnią część Woli. Oddziały niemieckie spychały powstańców w kierunku Śródmieścia i Starego Miasta. 11 sierpnia Wola padła, w ślad za nią Ochota. Ciężar walk przesuwał się w kierunku wschodnim, towarzyszyła im rzeź ludności cywilnej. Obszar kontrolowany przez oddziały Armii Krajowej skurczył się do terenu Żoliborza, Starego Miasta, Śródmieścia wraz z Powiślem oraz Mokotowa.