Według danych przedstawionych przez Lasy Państwowe, najmniej drzew, bo o kubaturze 17 tysięcy metrów sześciennych usunięto z Nadleśnictwa Białowieża. Najwięcej drzew wycięto z kolei w Nadleśnictwie Hajnówka, bo o masie 49 tysięcy metrów sześciennych. W Nadleśnictwie Browsk od początku roku usunięto 45 tysięcy metrów sześciennych drewna.
Jak tłumaczy PAP Krzysztof Trębski z zespołu prasowego Lasów Państwowych, zdecydowana większość usuniętych w tym roku drzew została wycięta ze względów bezpieczeństwa. Były to m.in. martwe pokornikowe świerki. Z danych udostępnionych przez Lasy wynika też, że pozyskanie drewna w trzech nadleśnictwach puszczańskich w 2016 r. było prawie dwukrotnie niższe. Przez cały rok wycięto drzewa o kubaturze 65 tys. 736 metrów sześciennych (w Białowieży - 5 tys. 258 metrów sześciennych., w Browsku - 31 tys. 363 metrów sześciennych; w Hajnówce - 29 tys. 115 metrów sześciennych)
Jak wyglądają dane z poprzednich lat?
- W 2015 r. pozyskano w Puszczy Białowieskiej 83 tysiące metrów sześciennych drewna
- w 2014 - ponad 65 tysięcy metrów sześciennych
- w 2013 - ponad 58 tysięcy metrów sześciennych
- w 2012 - ponad 50 tysięcy metrów sześciennych
- w 2011 - ponad 51 tysięcy metrów sześciennych
- w 2010 - ponad 113 tysięcy metrów sześciennych
Puszcza po polskiej stronie pokrywa ponad 60 tysięcy hektarów, z czego 10 tys. ha to Białowieski Park Narodowy. Ministerstwo Środowiska i leśnicy zapewniają, że cięcia nie są prowadzone w parku narodowym.
Decyzja TSUE
Decyzją Trybunały Sprawiedliwości UE Polska nie może prowadzić dalszej wycinki w Puszczy Białowieskiej. 12 lipca stacja Polsat News podała, że Kolegium Komisji Europejskiej skieruje do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu pozew przeciwko Polsce ws. Puszczy Białowieskiej. Wniosek Kolegium Komisji Europejskiej to końcowy etap procedury w sprawie naruszania przez Polskę prawa UE, którą KE wszczęła w czerwcu 2016 r. – Unijni komisarze uznali tłumaczenia Warszawy za niewystarczające – podkreślała korespondentka Polsat News w Brukseli. Co więcej, KE skierowała wniosek o zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej jeszcze przed orzeczeniem Trybunału.