Jak tłumaczy serwis branży spożywczej, oferta kupna tego typu mięsa nie jest w Polsce nowością. Czytamy także, że docelowymi klientami mają być nie tylko muzułmanie i turyści. Według firmy produktami halal zainteresowani są także Polacy, którzy szukają nowych smaków w kuchni bliskowschodniej.
– Nasz pomysł to najwyższej jakości mięso, wstępnie spreparowane i przyprawione. Klient może określić swoje preferencje, a produkt przygotowujemy ściśle wedle zaleconych wskazówek. Żyjemy w dynamicznych czasach, pozwalamy więc odwiedzającym nasz sklep pójść na skróty, oferując gotowe do ugotowania, przyprawione na życzenie produkty na rodzinną kolację lub efektownego grilla z przyjaciółmi – mówi Maho Kazkondu, właściciel sklepu oraz restauracji z produktami halal w rozmowie z portalem.
Ubój zgodny z regułami halal musi spełniać m.in. następujące warunki:
-
zwierzę powinno być zwrócone w kierunku modlitwy muzułmańskiej (al-kibla), czyli miasta Mekka;
- podczas uboju należy wypowiedzieć formułę „bismillah”;
- uboju musi dokonywać muzułmanin;
-
w czasie uboju należy zadać cios w tętnicę szyjną zwierzęcia, aby jak najszybciej doprowadzić do wykrwawienia zwierzęcia (bo krew uchodzi za nieczystą - red.).
Czas pomiędzy przecięciem głównych naczyń krwionośnych a utratą przytomności, jak wynika z reakcji behawioralnych i centralnego układu nerwowego, wynosi 20 sekund u owiec, do 2 minut u bydła, do 2,5 lub więcej minut u drobiu, a czasami ponad 15 minut lub więcej u ryb.