– Reforma stała się faktem. Ma swój rytm, nie można jej w żaden sposób odwrócić – mówiła Zalewska. Minister odniosła się również do zapowiedzi prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza, który na 4 września zapowiedział protesty. – Ja szanuję każdy protest. Na żaden nie zostałam zaproszona, ale zawsze oczekuję na postulaty. Przypomnę tylko, że trzy związki zawodowe były wysłuchane. Współpracowały z ministerstwem i samorządem i będą pracować dalej – podkreślała.
Szefowa resortu oświaty poinformowała również, że 4 września zaprezentuje „niespodzianki”. Chodzi m.in. o dodatkowe środki, w tym na podwyżki dla nauczycieli. – Razem przygotowaliśmy ustawę o finansowaniu oświaty, dyskutowaliśmy o podwyżkach, razem dokonywaliśmy zmian w karcie nauczyciela – tam się pojawi 500+ dla nauczyciela dyplomowanego, ale to niespodzianka – zapowiedziała.
Reforma wchodzi w życie
Reforma oświaty rozpocznie się od września. W miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów - w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. Uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę szkoły podstawowej otrzymali świadectwa promocyjne do klasy VII.