Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali o przyszłości polityki europejskiej w kontekście niemieckich wyborów. W czasie dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej politycy zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw wspólnoty na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii.
Za najważniejsze kwestie uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, potrzebę pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny. Zdaniem rozmówców, Unia – w kontekście Brexitu - potrzebuje utwierdzenia się w jedności i skuteczności, bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.
Prezydenci rozmawiali również o rozmaitych aspektach historycznych i bieżących w relacjach polsko-niemieckich. Poruszyli kwestię zainicjowanej w Polsce debaty dotyczącej problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej. Przedyskutowali polityczne i prawne uwarunkowania związane z tą kwestią. Wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji, będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany.
Opinia BAS
W poniedziałek 11 września Biuro Analiz Sejmowych przedstawiło opinię prawną przygotowaną na wniosek posła Arkadiusza Mularczyka w sprawie możliwości dochodzenia przez Polskę od Niemiec odszkodowania za szkody spowodowane przez drugą wojnę światową. Wynika z niej, że dochodzenie przez nasz kraj roszczeń jest zasadne.
Czytaj też:
Niemcy nie będą rozmawiać o reparacjach. „Sprawa została rozwiązana”