Szef MSZ Luksemburga nie chciał wyjaśnić, co konkretnie ma na myśli, ponieważ nie istnieje procedura pozbawienia członkowstwa w Unii Europejskiej. Ostrzeżenie to może sygnalizować izolację Polski w przypadku, kiedy Warszawa nie zastosuje się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości.
Jean Asselborn dodał przy tym, że „nie jesteśmy jeszcze w takim punkcie” oraz wyraził nadzieję, że Polska, która jest „dużym krajem i przykładem dla innych w Europie Wschodniej”, chce pozostać w Unii Europejskiej.
Z informacji przekazanych przez korespondentkę RMF FM Katarzynę Szymańską-Borginion wynika, że tych samych słów początkowo użyć miał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, podczas swojego środowego przemówienia. Zdecydował się jednak ostatecznie na nieco lżejsze ujęcie sprawy.
Nakaz wstrzymania wycinki
Pod koniec lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki na obszarach chronionych Puszczy Białowieskiej. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Resort środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisał, że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jak tego chce Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.
11 września, w poniedziałek, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się sprawą zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Po dwóch stronach stanęli: przedstawiciele Komisji Europejskiej (m.in. Katarzyna Hermann, pełnomocniczka KE) i Jan Szyszko, minister sprawiedliwości. Hermann wskazywała na zdjęcia satelitarne, na których widać było wycięte drzewa – jak argumentowała, właśnie te fotografie udowadniały, że mimo zakazu w Polsce kontynuowano wycinkę. – Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału – ogłosiła Katarzyna Hermann. – To pierwszy przypadek w historii Trybunału Sprawiedliwości, w historii orzecznictwa europejskiego, kiedy państwo nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego – ocenił profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości i były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Z kolei minister środowiska – jak donosi RMF FM – zademonstrował przed TSUE kornika drukarza w słoiku i wyjaśniał, że jeżeli dochodzi do wycinki, to tylko tam, gdzie służy to zapewnieniu bezpieczeństwa. – Podporządkowaliśmy się całkowicie nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej – zapewnił. Minister Szyszko zawnioskował o całkowite uchylenie zakazu wycinki.