Z nieoficjalnych informacji portalu wynika, że w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa nie będzie mowy o skracaniu kadencji jej członków. Z kolei nowi sędziowie KRS mają być wybierani większością trzech piątych. W razie sytuacji patowej, członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazywać ma prezydent.
W ustawie prezydenckiej o Sądzie Najwyższym o wygaszeniu funkcji obecnych sędziów decydowało będzie kryterium emerytalne - wiek dla kobiet i mężczyzn wynosić ma 65 lat. Oznacza to, że gdy ustawa wejdzie w życie, wygaszony zostanie z automatu mandat I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.
Portal gazetaprawna.pl uściśla, że rozwiązania w tym kształcie są efektem piątkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS miał przedstawić ponadto listę oczekiwań, jakie jego ugrupowanie ma wobec projektów.
W piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta poinformował, że w poniedziałek 25 września zostaną zaprezentowane przygotowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw wprowadzające reformy w Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Według Pawła Muchy projekty te będą się cieszyć poparciem społecznym. – Tak, jak pan prezydent powiedział: pewnie trudno, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani, natomiast nawet gdy dokonuje się określonej naprawy, to trzeba ją wyrazić w prawie, które odpowiada określonym wymogom – tłumaczył Mucha.