–Zalecenie WEF polegało na włączeniu mikrofirm do badania. Zmiana próby miała istotny wpływ na wynik. Jesteśmy na 39 - ale jeśli chcemy porównać do 36 miejsca w zeszłym roku - to mam pewne wątpliwości z uwagi na zmianę metodologii badania. Mikrofirmy gorzej postrzegają rzeczywistość niż firmy duże – powiedział Piotr Boguszewski z Departamentu Analiz Ekonomicznych (DAE) NBP podczas konferencji prasowej.
– Włączenie mikrofirm do próby jest zmianą, która spowodowała przede wszystkim brak porównywalności danych z poprzednimi, a także pogorszenie wyników. Twarde dane poprawiają nam pozycję, a ankiety pogarszają – dodał dyrektor DAE NBP Piotr Szpunar. Boguszewski dodał, że dostrzegalna jest poprawa w przypadku Polski w subindeksach, w których nasz kraj zajmował odległe miejsca. Podkreślił, że wzrasta liczba kategorii, w których dokonał się postęp.
– Podsumowując, Pogorszyła się pozycja Polski - występuje problem pułapki średniego rozwoju. Może byłaby potrzeba większej dynamiki w poprawie konkurencyjności – wskazał Boguszewski. W bilansie słabych i mocnych stron Polski wobec poprzedniego roku zmian znaczących nie widać.