Lider lokalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marek Jopp zapewniał, że na uczelnię ojca Tadeusza Rydzyka zapisał się z czysto ambicjonalnych powodów. Nie zamierzał przeprowadzać żadnych prowokacji, a cenę zajęć podyplomowych – jedyne 850 zł za semestr – uznał za korzystną. Wcześniej w podobny sposób ukończył już 5 innych fakultetów.
Zaświadczenie od proboszcza
3 marca Jopp otrzymał pisemne potwierdzenie przyjęcia na studia. Był przekonany, że rozpocznie naukę, jednak tuż przed podpisaniem umowy został wezwany przez dziekana uczelni. Usłyszał, że bez stosownego zaświadczenia od proboszcza z jego parafii, nie będzie mógł rozpocząć studiów. Jako niewierzący, napisał wcześniej stosowne pismo w tej sprawie, które spotkało się z pozytywnym przyjęciem.
Decyzja pozytywna
– To byłoby w moim przypadku trudne, bo jestem osobą niewierzącą. Pani z sekretariatu przekazała mi jednak, że w takiej sytuacji należy napisać oświadczenie i wytłumaczyć, dlaczego nie składa się zaświadczenia od proboszcza. Napisałem i podałem tam powody. Wtedy dostałem decyzję o przyjęciu mnie na studia. Mogę więc powiedzieć, że również osoby niewierzące są przyjmowane na tę uczelnię – mówił wówczas polityk SLD.
„Tak tego nie zostawię”
Po kilkunastu dniach dziekan poinformowała jednak, że jej zwierzchnicy nie zgadzają się na pominięcie zaświadczenia i staje się ono w tym wypadku warunkiem formalnym. Stwierdziła, że jeśli polityk nie uzupełni braków, decyzja o przyjęciu na studia zostanie cofnięta. – Jestem rozgoryczony, wkurzony i czuję się dyskryminowany, że nie pozwolono mi skorzystać z tej oferty ze względu na wyznanie czy raczej jego brak. Na pewno tak tej sprawy nie zostawię. Będę szukał sprawiedliwości w sądzie – zapowiadał w mediach polityk.
Sprawa trafia do sądu
Jak dowiadujemy się 18 października, Marek Jopp słowa dotrzymał. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Polityk nadzieję pokłada w fakcie, że jego kierunek studiów jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a zatem ze środków publicznych. Minister nauki Jarosław Gowin nie ma jednak dobrych wiadomości dla szefa toruńskiej SLD.
Zasada wolności akademickiej
– W Polsce obowiązuje zasada wolności akademickiej. Z tej fundamentalnej zasady wynika, że poszczególne uczelnie – i publiczne, i zwłaszcza prywatne, takie jak uczelnia toruńska – mają prawo określać warunki brzegowe, które musi spełnić każdy, kto chce zostać studentem danej uczelni – mówił Gowin w rozmowie z TVN24. – W tym sensie uważam, że uczelnia toruńska w niczym nie naruszyła prawa – podkreślał.