Galeria:
Tak mieszka mafia paliwowa
To było wspólne przedsięwzięcie wielu jednostek. W akcji wzięli udział m.in. funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, a także funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, wydziału do odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji. Wszystkie czynności były prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Śledztwo dotyczyło rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie podejrzani byli o wprowadzanie do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzy przy wykorzystaniu działalności kilku firm. Działania prowadzili na terenie Polski oraz innych państw europejskich. Śledczy ustalili, że członkowie grupy sprzedawali olej ceramiczny na podstawie sfałszowanej dokumentacji według której był to pełnowartościowy olej napędowy z opłaconymi podatkami. Taki olej trafiał do hurtowni, a także do indywidualnych odbiorców.
150 funkcjonariuszy w akcji
Blisko 150 funkcjonariuszy przeszukało 11 miejsc na terenie całej Polski. Zatrzymanych zostało 11 osób w wieku od 27 do 58 lat. Podczas przeszukań funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli wykonaną w domowych warunkach kuszę, której siła rażenia mogłaby zabić człowieka. W trakcie prowadzonych czynności u zatrzymanych ustalono mienie o wartości 4,5 mln złotych do tzw. konfiskaty rozszerzonej, które będzie podlegać zajęciu.
Zatrzymani są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw w obrocie paliwami, uszczuplenia podatku akcyzowego i wyłudzenia podatku VAT, za co może im grozić kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Działania zatrzymanych mogły doprowadzić do uszczuplenia należności Skarbu Państwa na łączną kwotę powyżej 40 milionów złotych. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła „wyprać” ponad 100 milionów złotych.