O sprawie poinformował poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Na oficjalnej stronie stołecznego kuratorium oświaty pojawił się program merytoryczny konkursu tematycznego dla uczniów gimnazjów z województwa mazowieckiego. Temat konkursu to znani i nieznani bohaterowie opozycji lat 70. i 80.
„Nasz konkurs dotyczy historii Polski lat 80-tych i 90-tych. Te dwie dekady stanowiły w naszej Ojczyźnie czas wielkich nadziei, rozczarowań, niepewności i powrotu wiary w możliwość zmiany Polski (...) Protesty społeczne w 1976 roku, jeden z największych strajków w historii świata w 1980 roku, różne formy oporu wobec wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku, uliczne manifestacje lat 80-tych, zapomniane nieco protesty robotnicze i studenckie roku 1988 składały się na obraz przełomowych dla losów Polski dekad” – czytamy na stronie kuratorium.
W dalszej części komunikatu poinformowano, że konkurs ma na celu zachęceni uczniów najnowszą historią polityczną Polski. Kuratorium przedstawiło również wymagania, które muszą spełnić uczniowie chcący wziąć udział w pierwszym szkolnym etapie.
Gimnazjaliści muszą się wykazać znajomością życiorysów m.in. Andrzeja Gwiazdy, Lecha Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Anny Walentynowicz, Kornela Morawickiego, Jerzego Popiełuszki czy Zbigniewa Romaszewskiego. Borys Budka zwrócił uwagę na fakt, iż na liście próżno szukać np. szefa "Solidarności" Lecha Wałęsy czy Tadeusza Mazowieckiego. W kolejnym etapie uczniowie powinni także poznać życiorysy Adama Borowskiego, Zbigniewa Bujaka, Jacka Kaczmarskiego czy Jana Olszewskiego.