Jak podaje portal Onet.pl, na liście do awansów generalskich, która została sporządzona przez szefa MON, znalazło się 14 kandydatów.
Mimo tego, że lista nie została ujawniona, mimowolnie jej treść udostępnił prezydent. Kiedy głowa państwa odmówiła przyznania
awansów generalskich 29 listopada, zadeklarowano, że nie jest negatywna ocena służby i kwalifikacji kandydatów, tylko efekt konfliktu z ministrem.
Zdaniem dziennikarzy 13 z 14 kandydatów miało być w przeszłości członkami organizacji komunistycznych: PZPR czy jej młodzieżówki - Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Według Onet.pl Antoni Macierewicz nie mógł nie wiedzieć o przeszłości kandydatów, ponieważ każda teczka personalna selekcjonowana do awansu przechodzi przez ręce Radosława Petermana, szefa kadr MON, zaufanego człowieka ministra.
Ustalenia portalu Onet.pl stoją w sprzeczności z deklaracjami Antoniego Macierewicza, który wielokrotnie mówił o konieczności oczyszczenia armii z postkomunistycznych generałów.
Andrzej Duda miał zażądać od szefa MON zakończenia procedury prześwietlania generała Kraszewskiego, przyznania czwartej gwiazdki generalskiej szefowi Sztabu Generalnego oraz powołanie na przedstawiciela Polski przy NATO gen. Janusza Adamczaka. Jak podaje Onet.pl, ponieważ minister obrony narodowej nie zgodził się na te warunki, podjęto decyzję o wycofaniu kandydatur.
Wycofanie wniosków o awanse generalskie
W piątek 24 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w oświadczeniu o wycofaniu przez szefa tego resortu Antoniego Macierewicza wniosków o awanse generalskie. Spór w tej sprawie toczył się od kilku miesięcy między MON a Pałacem Prezydenckim.
„Uprzejmie informujemy, iż w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, Minister Obrony Narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie” – poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Obrony Narodowej ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że „MON podjęło to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich”. „Wyrażamy przy tym przekonanie, iż mianowania generalskie mają kluczowe znaczenie dla zmiany pokoleniowej i dalszych reform wzmacniających Wojsko Polskie” – dodano. Resort poinformował również, że owe wnioski o awanse generalskie zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach.