Religa podkreślił, że nie ma obecnie akceptacji społecznej i politycznej dla podwyższania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dodał, że przez dobrowolne dodatkowe ubezpieczenia należy szukać środków dla systemu ochrony zdrowia.
"Żeby to miało sens, to ci ludzie muszą wiedzieć dlaczego mają to zrobić, co z tego mogą mieć. Będą wiedzieli na przełomie maja i czerwca, kiedy przedstawię tzw. koszyk świadczeń gwarantowanych. Inaczej mówiąc - co za pieniądze, które są w Narodowym Funduszu Zdrowia możemy dostać, a jakich rzeczy nie dostaniemy" - wyjaśnił minister.
Religa powiedział, że w kwestii prac nad oddłużeniem szpitali spotkał się w sierpniu ubiegłego roku z ministrem finansów, jednak powołany wówczas zespół nie działał. Dodał, że spotka się z premierem Jarosławem Kaczyńskim i wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską, w sprawie rozwiązań dla zadłużonych szpitali. Jego zdaniem kierunek zmian zostanie zaakceptowany, a Ministerstwo Finansów podejmie decyzje w ciągu dwóch tygodni.
W poniedziałek po południu Religa ma przedstawić premierowi propozycję długofalowego ratowania zadłużonych szpitali.
W radiu RMF FM wiceminister zdrowia Bolesław Piecha przyznał, że nadzór nad sytuacją finansową szpitali jest słaby. NFZ nie może np. kontrolować kondycji szpitala, z którym zawiera kontrakt. "NFZ nie ma prawa interesować się, czy podmiot, z którym zawiera umowę jest w dobrym stanie finansowym" - powiedział Piecha.
Zwrócił jednak uwagę, że na 750 szpitali w Polsce większość z nich nie ma problemów finansowych. Dodał, że pomoc dla szpitali znajdujących się obecnie w trudnościach "nie będzie bezinteresowna".
pap, ss