„Senat ustanawia rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła w trosce o to, aby Naród Polski wspomniał i oddał należny hołd Polakom spod Znaku Rodła z okresu międzywojennego XX wieku, Polakom, którzy trwali przy mowie i wierze ojców” – czytamy w harmonogramie 51. posiedzenia izby wyższej parlamentu. Projekt uchwały wniosła grupa senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Uroczystości okrągłej rocznicy ogłoszenia prawd Polaków spod Znaku Rodła odbędą się 4 marca 2018 roku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.
Wspomniane prawdy to:
- Jesteśmy Polakami.
- Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
- Polak Polakowi bratem.
- Co dzień Polak Narodowi służy.
-
Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle.
Rodło jest znakiem przedstawiającym bieg rzeki Wisły z zaznaczonym Krakowem. Używany był przez Związek Polaków w Niemczech od roku 1933 do dzisiaj. Znak powstał po przejęciu przez Hitlera władzy w Niemczech. Wtedy, godłem państwowym Niemiec stała się swastyka i wprowadzenie tej symboliki naziści domagali się od wszystkich organizacji politycznych i kulturalnych. Obowiązywał także zakaz używania przez Polaków znaku Orła Białego.
W ocenie zarządu Związku Polaków w Niemczech, zgoda na użycie swastyki byłaby przyzwoleniem na germanizację ugrupowania. Z inspiracji dr Jana Kaczmarka postanowiono utworzyć znak, który umożliwi obejście nazistowskich zakazów i podkreśli narodowy charakter organizacji. W ten sposób powstało "Rodło", które zewnętrznie wyglądało jak pół zmodyfikowanej swastyki, ale nie będące nią. Dzięki temu Polacy na terenie III Rzeszy uniknęli konieczności przyjęcia symboliki nazistowskiej. Nazwa „Rodło” powstała z połączeń słów „rodzina” oraz „godło”.