Z informacji RMF FM wynika, że jedna z poprawek złożonych przez Stanisława Piotrowicza zakładać ma, że regulamin Sądu Najwyższego wydawany będzie przez prezydenta, po zasięgnięciu opinii Kolegium Sądu Najwyższego. Kolejna z kolei ma mówić o tym, że wynagrodzenie ławników w Sądzie Najwyższym będzie wynosiło 200 złotych za dzień. Poprawki doprecyzowują także skargę nadzwyczajną. Zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości znaleźć ma się zapis, iż skarga nadzwyczajna przysługuje od orzeczeń sądów powszechnych i wojskowych, ponadto, że orzeczenie sądu może być uchylone także w części, a nie tylko w całości. Inne poprawki mają mieć głównie charakter uzupełniający.
– Klub PiS w pełni popiera projekt przygotowany przez prezydenta i zmierzający do zreformowania SN – mówił podczas debaty Stanisław Piotrowicz. Dodał także, że prezydent i przedstawiciele PiS i rządu „wielokrotnie podkreślali potrzebę głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości i to nie tylko w aspekcie strukturalnym, ale również w aspekcie personalnym”.
Z kolei jeżeli chodzi o reformę Krajowej Rady Sądownictwa, Piotrowicz złożył poprawkę, która zakłada, ze kandydatów do KRS nie będą mogli zgłaszać prokuratorzy, notariusze i adwokaci. – Ponieważ padały zarzuty że oto obok sędziów wyłaniać kandydatów do KRS spośród sędziów będą mogli w Polsce prokuratorzy, notariusze, adwokaci, w związku z tym decydujemy się wycofać ten zapis i taką poprawkę przedkładam – mówił Piotrowicz podczas II czytania projektu nowelizacji ustawy o KRS.
Czytaj też:
NA ŻYWO: Drugie czytanie projektów ustaw o sądownictwie w Sejmie. Duże zmiany w SN i KRS