Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 8-11 grudnia na ogólnopolskiej próbie osób dorosłych. Zdaniem 31 proc. badanych była to zmiana negatywna. Przeciwnego zdania jest 40 proc. respondentów. Aż 29 proc. nie jest w stanie jednoznacznie ocenić zmianę na stanowisku premiera. Co ciekawe, o zmianie szefa rządu pozytywnie ocenia 35 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Odsetek ten jest wyższy wśród osób, które deklarują oparcie dla Kukiz'15 - 52 proc., Platformy Obywatelskiej - 59 proc. oraz Nowoczesnej - 62 proc.
Respondenci zostali również zapytani o przyszłość byłej premier.
Okazuje się, że zdaniem 41 proc. ankietowanych Szydło powinna wycofać się z polityki. 35 proc. badanych uważa, że polityk PiS nadal powinna pozostać aktywna w polityce. Takiego zdania jest aż 78 proc. wyborców PiS. 24 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat. W ocenie 41 proc. badanych Beata Szydło nie ma szans wygrać wyborów prezydenckich w Warszawie, gdyby podjęła decyzję o starcie. Przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów.
Galeria:
Beata Szydło powitała Mateusza Morawieckiego w KPRM
Mateusz Morawiecki premierem
Przypomnijmy, że po rezygnacji Beaty Szydło, PiS desygnował na urząd premiera Mateusza Morawieckiego. Nowy gabinet został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę w poniedziałek 11 grudnia. W jego skład weszli wszyscy dotychczasowi ministrowie, a odchodząca premier została mianowana wicepremierem. Morawiecki nie zrezygnował z kierowania resortami finansów i rozwoju, które nadal znajdują się w jego rękach.
We wtorek premier wygłosił w Sejmie expose, a po kilkugodzinnej dyskusji zostało uchwalone wotum zaufania dla jego rządu. Z zapowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Jarosława Kaczyńskiego wynika, że rekonstrukcja obejmująca „głęboką” wymianę ministrów odbędzie się w styczniu. Nowemu premierowi pogratulował prezydent Andrzej Duda. Nadzieję na owocną współpracę wyraził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.