Odstrzał przeprowadzi Polski Związek Łowiecki, na mocy rozporządzenia wojewody. Ma on zostać dokonany do dnia 15 stycznia 2018 roku. Działania zmniejszenia liczebności populacji dzików mają nastąpić w gminach: Brochów (pow. sochaczewski), Czosnów i Leoncin (pow. nowodworski) oraz Izabelin, Kampinos, Leszno, Łomianki i Stare Babice (pow. warszawski zachodni).
Martwe dziki mają być niezwłocznie dostarczone do miejsc wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, właściwego dla miejsca odstrzelenia dzika. Zwierzętom pobrana zostanie próbka krwi do badania, pod kątem obecności wirusa. Tusze odstrzelonych zwierząt mogą zostać zagospodarowane, pod warunkiem, że nie zostanie w nich stwierdzony ASF.
Rzecznik prasowy wojewody przypomina, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem. Jednakże, występowanie ASF wśród dzików stanowi bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej i w konsekwencji poważne straty w przemyśle spożywczym i handlu międzynarodowym. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Należy również dążyć do radykalnego zmniejszenia populacji tych zwierząt na obszarach występowania choroby.
Osoby, które natkną się na martwego dzika powinny powiadomić policję, służby weterynaryjne, straż pożarną lub urząd miasta. Nie należy dotykać zwłok zwierzęcia. Władze przypominają, że w lesie nie powinno się zostawiać odpadków żywnościowych, które mogłyby przyciągnąć dziki. Na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny, niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się wirusa, w tym odkażanie rąk i obuwia. Osoba, która mogła mieć kontakt z wirusem, przez 72 godziny nie powinna wchodzić do miejsc, w których trzymane są świnie.