W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o utworzeniu nowego ciała, które ma zaradzić narastającemu konfliktowi pomiędzy Polską i Izraelem. Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego i po rozmowie z premierem Benjaminem Netanjahu, powstał zespół do spraw dialogu prawno-historycznego. Wiadomo już, że jego pracami pokieruje wiceminister spraw zagranicznych Bartisz Cichocki. W skład grupy odpowiadającej za porozumienie z Izraelem wejdą ze strony polskiej: wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.
twittertwitter
Ustawa o IPN
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, zakładającą m.in. kary za stosowanie określeń takich jak „polskie obozy zagłady”. Ostry sprzeciw w tej sprawie od ponad tygodnia zgłasza Izrael i organizacje żydowskie. Dokument czeka teraz wyłącznie na podpis prezydenta. Głosowało 82 senatorów. Za było 57, przeciw 23, 2 osoby się wstrzymały. Projekt zakłada, że publiczne i wbrew faktom przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez niemiecką III Rzeszę zbrodnie nazistowskie lub inne przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne – będzie karane grzywną lub karą pozbawienia wolności do trzech lat.
Niespodziewane spięcie Polski z Izraelem
Po weekendowym kryzysie dyplomatycznym w związku z nowelizacją ustawy o IPN penalizującą stosowania terminu „polskie obozy śmierci”, co ostro oprotestował Izrael, w niedzielę 28 stycznia odbyła się telefoniczna rozmowa między szefami rządów Polski i Izraela. Jak wynika z relacji, Benjamin Netanjahu i Mateusz Morawiecki zgodzili się, że konieczne jest natychmiastowe otwarcie dialogu między przedstawicielami obu krajów, którego przedmiotem ma być osiągnięcie porozumienia w kwestiach legislacyjnych.