Sejm 15 września 2017 r. uchwalił ustawę, która zakłada, że osoby niepełnoletnie nie będą mogły korzystać z solariów. Projekt „Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium” skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Zakłada on zakaz korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie UV przez osoby poniżej 18 roku życia, zakaz promocji i reklamy tych usług oraz obowiązek informowania o ryzyku, związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV w miejscach oferujących takie usługi.
Nawet 50 tys. zł kary
W piątek 16 lutego ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów wchodzi w życie. Za nieprzestrzeganie przepisów przewidziano kary finansowe (od 1 tys. do 50 tys. zł). Nad przestrzeganiem nowego prawa ma czuwać Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Polskie Towarzystwo Dermatologiczne odnośnie prezydenckiego projektu podkreślało, że zakaz korzystania z ekspozycji na sztuczne źródła UV dla celów pozamedycznych przez osoby poniżej 18 roku życia jest konieczny. Zauważono, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (szczególnie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości) znacząco zwiększa zachorowalność na nowotwory skóry. Czerniak, najgroźniejszy nowotwór skóry, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Wprowadzenie zakazu spowoduje zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu tych nowotworów.
Czytaj też:
Solaria tylko dla pełnoletnich. Sejm uchwalił ustawę