W piątek 16 lutego Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Dyskutowano m.in. reformie sądownictwa, kwestii Holokaustu oraz działań w sprawie Nord Stream 2. W sobotę premier bierze w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Głównym tematem tegorocznej konferencji jest przyszła rola Unii Europejska oraz jej stosunki z Rosją i USA w zmieniającym się świecie, zwłaszcza w kontekście globalnego bezpieczeństwa.
Szereg spotkań premiera w Monachium
– Jest jasne, dla Polski i dla Niemiec, że bez naszej współpracy ciężko byłoby rozwiązać współczesne problemy w całej Unii Europejskiej – mówił Morawiecki. Podczas briefingu dla polskich mediów premier zauważył, że „dzisiaj jakiekolwiek zło, które się pojawia w postaci ksenofobii, rasizmu, antysemityzmu, to zło o dużym natężeniu”. Zapewnił również, że polski rząd stara się uświadamiać naszym partnerom z NATO jak ważne jest umacnianie granic na wschodniej flance.
Morawiecki w ramach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa odbył szereg spotkań. Rozmawiał m.in. z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, premierem Mołdawii Pavlem Filipem i premierem Francji Eduardem Philippem.
twittertwittertwitter
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) – organizowana od 1962 r. – stanowi unikatowe forum dyskusji na temat aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów, przedstawicieli świata nauki.
Na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zaplanowanych jest ponad 100 wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez instytucje międzynarodowe (np. ONZ, Unia Afrykańska), międzynarodowe organizacje pozarządowe i instytucje badawcze. Odbywają się również wydarzenia otwarte dla publiczności, dotyczące m.in. literatury, technologii, kwestii cyberbezpieczeństwa, a także sztucznej inteligencji.
Czytaj też:
Strój to nie koniec. Premier Morawiecki zaskoczył w Libanie jeszcze jednym szczegółem