– Mamy taki plan, żeby do przyszłego roku uruchomić budowę 100 tys. mieszkań. W tej chwili mamy rozpoczętą budowę niecałych 2 tys. mieszkań w ramach tego programu, w przygotowaniu jest 15 tys. kolejnych mieszkań – powiedział minister inwestycji i rozwoju w rozmowie z Polskim Radiem.
Lokalizacje mieszkań nie są jeszcze wyznaczone, ponieważ będą one zależały od partnerów i popytu. – To nie państwo samo będzie budowało, będziemy budowali z samorządami i z sektorem prywatnym. Chodzi o to, aby rozruszać samą machinę, żeby ona już później pracowała sama. Państwo może w tym pomóc w segmencie mieszkań przeznaczonych na wynajem dla ludzi biedniejszych, dla ludzi młodych, startujących na rynku pracy – tłumaczył Kwieciński.
Na czym polega program „Mieszkanie plus”?
„Mieszkanie plus” to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Aby zrealizować ten cel został powołany Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie pełnił funkcję "banku ziemi". KZN będzie gromadził nieruchomości należące do państwa i zarządzał nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe, wyjaśnił resort w komunikacie.
Czytaj też:
Zmiany w programie Mieszkanie Plus. Wzrosną czynsze za lokale