W zamian za korzyść majątkową biznesmen oczekiwał przychylności wiceministra przy realizacji wielomilionowych inwestycji dokonywanych za zamówienie Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.
Po przeprowadzeniu czynności z podejrzanym prokuratura rozważy wystąpienie z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Stanisławowi Gawłowskiemu, obejmującym nowe ujawnione zdarzenia przestępcze o charakterze korupcyjnym, których poseł mógł się dopuścić w związku z pełnieniem funkcji wiceministra środowiska w rządzie PO-PSL.
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawił także w piątek zarzuty dwóm podejrzanym, którzy są spokrewnieni z rodziną posła PO Stanisława Gawłowskiego. Prokuratura zarzuca im pranie brudnych pieniędzy o łącznej wysokości 403 tys. zł. W wyniku przeszukania przez funkcjonariuszy CBA mieszkania posła Stanisława Gawłowskiego zabezpieczono dokumenty dotyczące zakupu apartamentu w Chorwacji, wystawione na te osoby. Prokuratorzy, opierając się na zabezpieczonych dokumentach oraz na podstawie innych zebranych dowodów, podejrzewają, że rzeczywistym właścicielem apartamentu może być poseł Stanisław Gawłowski, a nieruchomość ta stanowić może ukrytą formę korzyści majątkowej.
Po przeprowadzeniu wszystkich czynności dowodowych w tej sprawie prokuratorzy nie wykluczają wystąpienia do Marszałka Sejmu z kolejnym wnioskiem o zgodę na pociągnięcie posła Stanisława Gawłowskiego do odpowiedzialności karnej.
Śledztwo przeciwko posłowi Stanisławowi Gawłowskiemu ma charakter rozwojowy. Po zakończeniu czynności procesowych z udziałem wszystkich podejrzanych prokuratorzy podejmą decyzje w zakresie zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do Sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowania.