W środę 18 kwietnia rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Uczestniczy w nich ponad 349 000 uczniów z prawie 7 100 szkół. Wczoraj przeprowadzono test z języka polskiego.
Część matematyczna i przyrodnicza
Dzisiaj uczniowie zmagali się z pytaniami z zakresu nauk przyrodniczych i matematyki. Egzamin był podzielony na dwie części. W pierwszej z nich gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę z chemii, biologii, geografii oraz fizyki. Arkusz zawierał m.in. pytania na temat rdestnic, lemurów, procesów z udziałem tlenku azotu czy państw położonych nad Morzem Północnym.
W części matematycznej znalazły się 23 zadania. Uczniowie musieli wykazać się m.in. umiejętnością obliczania pierwiastków, znajomością rachunku prawdopodobieństwa czy sprawnością w posługiwaniu się układem współrzędnych. Najwyżej punktowanie zadanie wymagało obliczeń z użyciem procentów.
Wyciek pytań
Przypomnijmy, w jednej ze szkół zostanie powtórzony egzamin z części humanistycznej. Przed rozpoczęciem testu uczeń otrzymał informację na temat treści jednego z zadań. – Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie unieważniony tylko w szkole, w której nastąpił wyciek. Konsekwencje poniesie dyrektor placówki i nauczyciel, który przekazał uczniowi informacje – zapowiedział w rozmowie z Radiem Zet dyrektor CKE Marcin Smolik. Sprawą po zawiadomieniu złożonym przez CKE zajmuje się policja.
Czytaj też:
Wyciek na egzaminie gimnazjalnym. W jednej szkole test będzie powtórzony