Barroso podkreślił na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim, iż ważne jest, by pokazać, że Unia Europejska, składająca się z 27 członków, to Europa wspaniała; to również Europa, która w przyszłości będzie mogła się poszerzać, jeżeli będziemy sobie tego życzyli; i taka, która będzie mogła działać sprawnie.
Jednak, jak zaznaczył szef KE, w XXI wieku Unia potrzebuje nowych reguł. "Nie możemy działać w Unii Europejskiej, w obecnej, a także w przyszłej, na podstawie zasad, które są z przeszłości" - powiedział po spotkaniu z polskim prezydentem.
Barroso podkreślił także, że liczy, iż Polska będzie "w sposób aktywny, pozytywny i konstruktywny wnosiła swój wkład w wypracowanie rozwiązania dla kwestii instytucjonalnych UE".
"Jestem przekonany, że jest to ważne dla Polski, jest to ważne dla nas wszystkich, jako członków UE" - zaznaczył.
L. Kaczyński podkreślił, że "jest pełna zgodność" co do tego, że "Europie jest potrzebny nowy traktat podstawowy, nazwijmy go traktatem konstytucyjnym". Prezydent powiedział, że Polska ma pewne wątpliwości, co tekstu obecnego traktatu konstytucyjnego UE, które starał się przedstawić szefowi KE.
"Jestem przekonany, że w terminie wstępnie założonym, czyli do roku 2009, będziemy mogli już mówić o generalnym rozwiązaniu tego problemu" - powiedział L. Kaczyński.
W ocenie Barroso, UE nie będzie wiarygodna na zewnątrz, jeżeli nie będzie potrafiła rozwiązać kwestii unijnej konstytucji. "Jeżeli chcemy być wiarygodni na zewnątrz, musimy w sposób jasny, czytelny działać w naszych relacjach wewnętrznych" - podkreślił szef KE.
Barroso dodał, że Komisja popiera wysiłki prezydencji niemieckiej na rzecz wypracowania konsensusu wśród wszystkich krajów Unii. "Jest to ważne, by wszystkie państwa członkowskie uzgodniły rozwiązanie dla instytucji europejskich, tak żeby Unia mogła patrzyć w przyszłość z przekonaniem i wiarą" - dodał.
25 marca na 50-lecie Traktatów Rzymskich, uważanych za początek Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - poprzedniczki UE, zaplanowano przyjęcie Deklaracji Berlińskiej, która - jak zapowiadają Niemcy - ma utorować drogę do ponownego podjęcia negocjacji o traktacie konstytucyjnym UE.
L. Kaczyński poinformował, że z szefem KE rozmawiał także o poszerzeniu UE. "Polska podtrzymała swoją opinię co do tego, że Unia powinna być poszerzana. Zwróciliśmy też uwagę, że sprawa kształtu Unii dla Polski jest niezmiernie wręcz istotna" - zaznaczył L. Kaczyński.
Podziękował także Barroso za bardzo otwartą rozmowę. "Myślę, że we wspólnej Europie, w bardzo ścisłym już dzisiaj związku państw europejskich, związku, który nie znajduje precedensu w historii, tylko tego rodzaju rozmowy mają sens" - podkreślił prezydent.
Jak dodał, zaprosił Barroso do Polski, ale otrzymał także od szefa KE zaproszenie do Brukseli. "Niewątpliwie w ciągu najbliższych kilku miesięcy z niego skorzystam" - powiedział L. Kaczyński.
W trakcie rozmów prezydenta z szefem KE przed Pałacem Prezydenckim manifestowała grupa ekologów. Sprzeciwiają się oni decyzji ministra środowiska Jana Szyszki o pozwoleniu na budowę obwodnicy Augustowa przez bezcenne przyrodniczo torfowiska Rospudy.
pap, ss