W piśmie do MEN zastępca RPO Stanisław Trociuk powołał się na doniesienia medialne o odmowie wpuszczenia w połowie kwietnia dziennikarzy TVN24 przez minister Annę Zalewską na debatę organizowaną w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. W dokumencie podkreślono, że RPO przeanalizuje wszelkie sygnały dotyczące przestrzegania wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji a prawo dostępu do informacji należy postrzegać z punktu widzenia podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego, jakimi są: zasada jawności życia publicznego, zasada wolności prasy i innych środków masowego przekazu czy prawo obywatela do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej.
– Uniemożliwienie dziennikarzom pozyskiwania informacji może prowadzić do naruszenia wskazanych postanowień Konstytucji RP – podkreślił Stanisław Trociuk. Wskazał również, że może to też naruszać art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która zapewnia każdemu prawo do otrzymywania i przekazywania informacji. Dlatego też zastępca RPO zwrócił się do minister o przedstawienie wyjaśnień w sprawie, a przede wszystkim - wskazanie przyczyn odmowy wpuszczenia przedstawicieli telewizji TVN24 na debatę w Brzegu.
Szefowa MEN wyprasza dziennikarzy
Według informacji portalu brzeg24.pl, 15 kwietnia w Muzeum Piastów Śląskich odbyło się spotkanie Anny Zalewskiej z mieszkańcami Brzegu. Na początku otwartej debaty w Brzegu Zalewska wyprosiła z sali dziennikarzy wrocławskiego oddziału stacji TVN24. – Ja jestem osobą publiczną, a państwo niekoniecznie. Później w różny sposób wykorzystywane są cytaty, więc bardzo państwu podziękujemy. Jeżeli będą pytania, to jeszcze jesteśmy do dyspozycji po spotkaniu, także do zobaczenia, bardzo wam dziękuję – powiedziała minister edukacji. I dodała, że powodem jej prośby jest troska o ochronę wizerunków zgromadzonych na sali mieszkańców oraz brak akredytacji dziennikarzy.
Jak informuje portal, jeszcze przed rozpoczęciem spotkania Zalewska wystąpiła przed kamerami TVN24. Sami dziennikarze stacji nie chcieli komentować decyzji minister. Bez protestów opuścili salę. Podkreślili jednak, że nie jest to pierwszy raz, kiedy są wypraszani z otwartego spotkania polityków Prawa i Sprawiedliwości organizowanego dla wszystkich w miejscu publicznym.