Według informacji RMF FM, transakcja między Polską Fundacją Narodową a francuską firmą ubezpieczeniową SFS została sfinalizowana kilka dni temu. Jacht musi zostać jeszcze wyrejestrowany, ponieważ do tej pory pływał pod banderą Gibraltaru.
Projekt będzie kontynuowany
Na wspomnianym jachcie miał odbyć się organizowany przez Mateusza Kusznierewicza rejs dookoła świata, promujący Polskę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. PFN zakończyła jednak współpracę z Fundacją Navigare, w związku z czym utytułowany żeglarz nie będzie zaangażowany w projekt. Ten, jak zapewnia Fundacja, będzie jednak kontynuowany.
Obecnie trwa nabór do nowej załogi. Dariusz Pękala, koordynator do spraw żeglarskich PFN przyznał w rozmowie z RMF FM, że zatrudniono już ekipę stoczniową, która będzie obsługiwała jacht na nabrzeżu. Nowe informacje w sprawie rejsu pojawią się wówczas, gdy zakończą się prace nad programem sportowo-promocyjnym.
Czym zajmuje się PFN?
Dotowana przez 17 państwowych spółek Polska Fundacja Narodowa powstała w lipcu 2016 roku z inicjatywy premier Beaty Szydło. W założeniu miała promować Polskę za granicą – „budować poza granicami kraju markę, która nazywa się Polska”. Posiadająca budżet w wysokości 100 mln złotych Fundacja w pierwszej kolejności zajęła się jednak akcją informacyjną na użytek wewnętrzny. Za kilkanaście milionów złotych przygotowała kampanię krytykującą polski wymiar sprawiedliwości.
Za pośrednictwem billboardów PFN na ulicach polskich miast informowała m.in. o warszawskiej aferze reprywatyzacyjnej, ale też o tym, że sędzia w stanie spoczynku ukradła spodnie, albo że sąd przez lata prowadził sprawę o warte 10 zł wiadro. Ostatnio głośno było o pomyśle PFN aby za 20 milionów złotych zorganizować rejs jachtem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Pomysłodawcami projektu mieli być były mistrz olimpijski w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz i jego biznesowy partner Piotr Obidziński.
Czytaj też:
Dar Młodzieży wypłynął w „Rejs Niepodległości”. Odwiedzi 18 państw