Podczas liturgii Prezydent RP zapalił świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński. Ogień, który tym razem posłużył do zapalenia świecy, pochodzi od znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i został przyniesiony przez harcerzy w procesji wraz z relikwiami świętej siostry Faustyny do Świątyni Opatrzności Bożej. W czasie uroczystości z udziałem Prezydenta RP nastąpiło też odsłonięcie tablic wszystkich polskich diecezji, które się przyczyniły do budowy Świątyni Opatrzności Bożej.
Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski Święto Dziękczynienia ma charakter ogólnopolski i będzie obchodzone we wszystkich diecezjach i parafiach. Uroczystości odbywają się co roku w pierwszą niedzielę czerwca. Termin ten nawiązuje do pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski, które zawsze rozpoczynały się właśnie w pierwszych dniach czerwca.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się do historycznych tradycji - jest kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792), kiedy postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.
Prace nad rzecz budowy świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie jest budowana jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.
Czytaj też:
„Prezydent tańczy z nami na Rybie”. Andrzej Duda w Lednicy
Centralne obchody święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich