W czwartek 10 maja Sejm przyjął przedłożony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy, który zakłada obniżkę uposażeń parlamentarzystów o 20 procent. Głosowało 427 posłów: Za było 240, za odrzuceniem projektu było 2, wstrzymało się zaś 5. Opozycja usiłowała zerwać kworum, ale jej się to nie udało.
7 czerwca Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy. Informacje na ten temat opublikowała na Twitterze Polska Agencja Prasowa.
Co zakłada projekt?
Przypomnijmy, że przy okazji informowania o tym, że ministrowie oddadzą swoje nagrody na rzecz Caritasu, Jarosław Kaczyński przekazał informację o planach obniżenia poselskich pensji o 20 proc. – Złożyliśmy właśnie w Kancelarii Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. To jest projekt, który obniży wynagrodzenia posłom i senatorom w tej kadencji – mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. – On (projekt – red.) będzie procedowany na najbliższym Sejmu i w krótkim czasie wejdzie w życie. Nie ma potrzeby zwoływania dodatkowego posiedzenia. Na najbliższym uchwalimy ten projekt i on wejdzie w życie – poinformował Terlecki.
„Projekt ustawy zakłada obniżenie uposażenia posła i senatora o 20 proc., zakładając, że wynagrodzenie będzie wynosiło 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat” – napisano w uzasadnieniu do projektu.
Czytaj też:
Rzeczniczka PiS o stanie zdrowia Jarosława Kaczyńskiego