Słowo Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zostało opublikowane w związku z dużą poularnością pielgrzymek o charakterze patriotyczno-religijnym, organizowanych m.in. z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. „Łączenie pielgrzymki ze sprawami społecznymi ma sens jedynie w kontekście miłości, pojednania i poszukiwania świętości życia” – przypomina Episkopat, wskazując, że tak było własnie podczas pielgrzymek narodowych organizowanych w burzliwych momentach historii naszego kraju. „Nawet wówczas jednak nie były one wymierzone przeciw drugiemu człowiekowi, lecz w opozycji do zła i grzechu, zniewolenia i narodowych wad” – zaznaczono w stanowisku.
Tradycja pielgrzymek narodowych
„Pielgrzymki narodowe odbywały się bardzo rzadko i były związane z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Narodu i Kościoła. Tak było np. po zwycięskiej wojnie z bolszewikami w 1920 r., z okazji poświęcenia narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 r., w związku z Milenium Chrztu Polski w 1966 r. i ostatnio w 1050. rocznicę tego wydarzenia” – przypomina KEP. W komunikacie podkreślono, że od wieków Jasna Góra jest „miejscem modlitwy o jedność i symbolem trudnej wolności Polaków”. KEP dodaje, że „zgodnie z tą tradycją sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści względem grup politycznych, społecznych lub etnicznych”.
„Modlitwa przy Cudownym Obrazie Królowej Polski jednoczyła Polaków, niezależnie od ich pochodzenia, wieku, zawodu, poglądów społecznych bądź politycznych. Jest ona otwarta dla wszystkich ludzi dobrej woli spragnionych duchowego umocnienia, ale także pojednania i leczenia podziałów. Nasze narodowe sanktuarium uczyło prawdziwego patriotyzmu, który wyraża się w trosce o wspólną Ojczyznę, w pracy dla jej dobra, w budowaniu jedności i pokoju. Słusznym więc wydaje się kierowanie do organizatorów, uczestników i duszpasterzy pielgrzymek prośby o wierność takiemu podejściu, o roztropność i uszanowanie świętości miejsca, jakim dla naszego narodu jest Jasna Góra, inne sanktuaria i kościoły” – podkreśla KEP.
Co wolno pielgrzymom?
W komunikacie zaznaczono ponadto, że w trakcie liturgii dopuszczalne są elementy patriotyczne, pod warunkiem, że nie wywołują wzburzenia i sporów ideologicznych. „Instrukcje liturgiczne nakazują unikania celebracji Mszy św. w celu stworzenia okazałego widowiska oraz nadawania jej stylu podobnego do ceremonii świeckich. W przestrzeni świętej nie ma też miejsca na symbole grup wzbudzających spory w społeczeństwie i doprowadzających do podziału wspólnoty Kościoła” – napomina KEP, który nakazuje też zwrócenie szczególnej uwagi na symbole niereligijne, które pojawiają się na pielgrzymkach. Nie mogą być one sprzeczne w swoim przekazie ze znaczeniem świętego miejsca i czasu, z nauką Kościoła o patriotyzmie.
Czytaj też:
Pielgrzymka narodowców. Przeor Jasnej Góry odpowiedział na protest