W rozmowie z Onetem sędzia Małgorzata Gersdorf oświadczyła, że 23 lipca w poniedziałek „na pewno będzie już w pracy”. Urlop rozpoczęła 9 lipca – tuż po tym, jak według zmienionej za obecnej kadencji Sejmu ustawy o SN, automatycznie miała przejść w stan spoczynku. Doniesienia o powrocie I prezes Sądu Najwyższego potwierdził też rzecznik SN Michał Laskowski. Ten sam rzecznik kilka godzin później przekazał, że Małgorzata Gersdorf jednak wcześniej wróci z urlopu. – Uprzejmie informuję, że dzisiaj – 17 lipca 2018 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy - powiedział Laskowski cytowany przez 300 polityka.pl. W odpowiedzi na pierwsze deklaracje przekazane w rozmowie z Onetem, rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła, że „zobaczymy teraz, co zrobi prezydent i jaka będzie jego decyzja w tej kwestii”. – W naszej ocenie pani Gersdorf jest w stanie spoczynku – przekazała dziennikarzom.
Spór wokół Sądu Najwyższego
Przypomnijmy, w myśl nowej ustawy o Sądzie Najwyższym w środę 4 lipca w stan spoczynku automatycznie przejdą ci sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia. Przepisy obejmują również prezes SN Małgorzatę Gersdorf. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli do 2 maja złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez te osoby stanowiska sędziego SN. I Prezes SN takiego oświadczenia nie złożyła.
We wtorek 3 lipca Gersdorf spotkała się z Andrzejem Dudą. Na briefingu prasowym ustalenia ze spotkania przekazał prezydencki minister Paweł Mucha. – Prezydent RP poinformował, że ustawa z 8 grudnia jest obowiązującym aktem prawnym, co do którego przysługuje domniemanie zgodności z konstytucją i żaden uprawniony podmiot nie zgłosił o zbadanie zgodności z konstytucją do TK – mówił Mucha. – Co do sędziów, którzy nie złożyli wniosku o zgodę na dalsze orzekanie, z dniem jutrzejszym przechodzą w stan spoczynku. Taką osobą jest pani sędzia Małgorzata Gersdorf – podał.
Czytaj też:
Międzynarodowa Komisja Prawników apeluje do prezydenta Dudy w sprawie zmian w SN