- 11:27
- - Do reprezentowania mnie przed Senatem w tej sprawie wyznaczyłem ministra Pawła Muchę - dodał prezydent, po czym zakończył swoje wystąpienie.
- 11:26
- - Ten sposób postępowania, to oddanie w ręce Polaków decyzji. Poprzednia konstytucja została podyktowana przez elity, elity prawnicze i dopiero później przedstawiona Polakom. Teraz ma być odwrotnie. Najpierw ludzie się wypowiadają - czego chcą, a następnie pisane jest prawo - podkreślał Andrzej Duda.
- 11:25
- 10. Czy jest pani/pan za uregulowaniem w konstytucji podziału samorządów na gminy, powiaty i województwa?
- 11:22
- 9. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony pracy oraz prawa do emerytury nabywanego w ustawowym wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?
- 11:20
- 8. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności 500+, ochrony kobiet ciężarnych, dzieci i osób w podeszłym wieku?
- 11:19
- 7. Czy jest pani/pan za zagwarantowaniem w konstytucji ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
- 11:17
- 6. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO?
- 11:17
- 5. Czy jest pani/pan za podkreśleniem w konstytucji znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury państwa polskiego?
- 11:16
- 4. Czy jest pani/pan za:
-jednomandatowymi okręgami wyborczymi (JOW)
-pozostawieniem obecnego modelu
-połączeniem obu metod (system mieszany). - 11:15
- 3. Czy jest pan/pani za:
-systemem prezydenckim (wzmocnienie pozycji)
-systemem gabinetowym (wzmocnienie premiera i RM i wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe)
-utrzymaniem obecnego modelu. - 11:14
- 2. Czy jest pan/pani za unormowaniem w konstytucji obowiązku przeprowadzenia na wniosek obywateli wiążącego referendum krajowego?
- 11:14
- 1. Czy jest pani/pan za:
-uchwaleniem nowej konstytucji
-zmianami w obowiązującej,
-za pozostawieniem bez zmian. - 11:13
- Chciałbym, by tych pytań było nie więcej niż 10.
- 11:12
- Te pytania powstały w wyniku rocznych dyskusji z różnymi organizacjami, m.in. NSZZ "Solidarność", środowiskami samorządowymi w różnych miastach w Polsce. Dziękuję za każdy głos i każdy list. W efekcie zostały przeze mnie pytania, które chciałbym, by zostały postawione w tym referendum. One odzwierciedlają propozycje, które pojawiły się na tych spotkaniach.
- 11:11
- Wskazuję pytania, które mają zostać postawione w tym referendum. Nie tak dawno dyskutowaliśmy o tym na forum Narodowej Rady Rozwoju.
- 11:10
- W związku z tym zdecydowałem, że ten wniosek zostanie złożony w Senacie dzisiaj. Mam nadzieję, że Senat w najbliższym czasie sie tym zajmie i po dyskusji przeprowadzi głosowanie.
- 11:09
- Dlatego też chciałbym, żeby to referendum odbyło się w związku ze świętem 11 listopada. Żeby to było referendum dwudniowe - od 10 do 11 listopada.
- 11:09
- Ktoś powie: "frekwencja w Polsce jest niska". To prawda, ubolewam nad tym. Wierzę jednak, ze jesteśmy w stanie to zainteresowanie pobudzić.
- 11:08
- Taką formą wypowiedzi społeczeństwa jest referendum. Stąd ta inicjatywa, aby przeprowadzić w tym roku referendum o charakterze konsultacyjnym.
- 11:07
- Skoro konstytucja obowiązuje już od ponad 20 lat to jest dla mnie czymś oczywistym, że powinna nastąpić refleksja nad tą konstytucją. I to ludzie powinni się wypowiedzieć o kierunku zmian.
- 11:06
- Uważam, że nie można dyskutować o zmianie konstytucji bez zapytania Polaków o zdanie.
- 11:06
- Uważam, że Polacy są społeczeństwem dojrzałym.
- 11:05
- Prezydent Andrzej Duda: Nieco ponad rok temu zapowiadałem debatę o konstytucji i referendum w tej sprawie.
W czwartek 19 lipca na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiła się informacja w sprawie oświadczenia prezydenta. Andrzej Duda wyda oświadczenie w sprawie referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji 20 lipca o godz. 11 w Pałacu Prezydenckim. Nie podano, co dokładnie ma stanowić treść wystąpienia prezydenta. Przypomnijmy, na początku miesiąca Stanisław Karczewski zapowiedział, że Andrzej Duda 23 lipca zgłosi do Senatu propozycję przeprowadzenia referendum w terminie 10 i 11 listopada. – Senat na najbliższym posiedzeniu po tym terminie, czyli 25-27 lipca do tej propozycji pana prezydenta się odniesie i podejmie decyzję – poinformował Karczewski. Dodał, że na pewno senatorowie będą jeszcze „dyskutować, debatować, rozmawiać”.
Zapowiedź referendum
Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda zapowiedział zorganizowanie referendum ws. zmian w ustawie zasadniczej RP 3 maja 2017 roku. Według projektu zaproponowanego przez głowę państwa obywatele mieliby wyrazić swoją wolę na temat konstytucji 11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Z kolei w tym roku, podczas przemówienia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Andrzej Duda poinformował, że złoży w Senacie wniosek o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. Podczas przemówienia na Placu Zamkowym w Warszawie Andrzej Duda zaznaczył, że „dzisiaj Polska i Polacy zasługują nie tylko na debatę na temat naszego ustroju i konstytucji z 1997 roku”. – Ale po ponad 20 latach od jej obowiązywania, po 30 latach od odzyskania suwerenności zasługujemy na dokonanie refleksji i dokonanie potrzebnych zmian lub nową konstytucję – powiedział prezydent.