Senatorowie bez poprawek przyjęli nowelizację kodeksu wyborczego. Za rozwiązaniami zakładającymi zmianę ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego głosowało 60 senatorów, w tym 57 z PiS. Przeciw było 30 przedstawicieli wyższej izby parlamentu, w tym 23 z PO. Od głosu wstrzymał się jeden senator.
Co się zmieni?
Najważniejsza zmiana to odejście od systemu proporcjonalnego, w którym nie ustalano konkretnej liczby posłów wybieranych z danego okręgu. Od teraz każdy okręg wyborczy ma mieć określoną liczbę europarlamentarzystów, która nie może być zejść poniżej trzech deputowanych. Wcześniej głosy z całego kraju przeliczane były przy zastosowaniu metody d'Hondta i rozdzielane pomiędzy poszczególne listy kandydatów.
Przypomnijmy, wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja 2019 r. Główne zasady wyborów oraz pozycja prawnoustrojowa Parlamentu Europejskiego określone są w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską. Szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu Parlamentu Europejskiego zawarte są w Kodeksie wyborczym.
Czytaj też:
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych