Temat ujawniania tożsamości policjantów wrócił ostatnio za sprawą działań posła Michała Szczerby. Polityk PO umieścił na Twitterze dwa zdjęcia zrobione 20 lipca, gdy przed Sejmem odbywał się protest. Przedstawiają one zatrzymania kilku manifestujących osób. Na jednym ze zdjęć widać Bartosza Adamczyka, który twierdzi, że był bity w zaroślach i podduszany przez funkcjonariuszy. Szczerba podał przy tym imiona i nazwiska tych funkcjonariuszy, dodając, że „jeden z oddaniem służy władzy, drugi broni”. Internauci alarmowali pod wpisem polityka, że podawanie nazwisk funkcjonariuszy może mieć tragiczne konsekwencje względem policjanta i jego bliskich.
Rzecznik KGP Mariusz Ciarka zapowiedział, że w związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów Komendy Głównej Policji, nadinsp. Jarosław Szymczyk złoży zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury.
Jak oceniają to Polacy?
„Czy należy ujawniać tożsamość policjantów interweniujących przed Sejmem?” – takie pytanie zadano w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl. 40 proc. badanych twierdzi, że tożsamość funkcjonariuszy powinna być ujawniana. Przeciwnego zdania jest odsetek o 3 punkty procentowe mniejszy. Zdania w tej sprawie nie ma co czwarty badany.
Czytaj też:
Brudziński zawiadamia Departament Prawny MSWiA po wpisie Szczerby